O sensie textów piosenek

Wysłane przez rzabro 
Forum jest aktualnie w trybie tylko do odczytu. Nie można się logować ani dokonywać żadnych zmian. Zapraszamy ponownie za jakiś czas.
Re: O sensie textów piosenek
04 kwi 2013 - 23:52:29
Kosmiczni turyści wcale nie muszą byc kosmitami. Chodzi prawdopodobnie o początek podboju kosmosu który teraz ma miejsce, a kosmiczni turyści to po prostu astronauci. Chodzi prawdopodobnie o zestawienie z jednej strony tego postępu i nowego kierunku dla ludzkości a z drugiej strony wojny.
10 kwi 2013 - 19:48:23
Most na krzywej. Nie interpretowałabym tej piosenki, aż jako o samobójcy, nie tak daleko. Dla mnie raczjej opowiada o załamaniu. Boharet zrobił zoś złego, czego jego miłość mu nie wybaczyła. Załamał się, ale być może i dzięki pomocy Boskiej, podniósł się i wstał. Dał sobie z tym cierpieniem radę ;d

Jeden z najlepszych tekstów piosenek Happysadu to tekst piosenki "Długa droga w dół" :d
28 kwi 2013 - 18:22:47
Taaak! "Długa droga w dół" mnie bardzo poruszył. Szczerze, momentami przy tej piosence miewam doła, jak się wczuję. Tekst zrozumiały, ale i dosadnie opowiada historię zranionego gościa przez dziewczynę, którą nie obchodzi, co się z nim stanie. I on już nie chce o niej myśleć, ale nadal mu na niej zależy i on jest rozdarty i takie tam. To jest moja interpretacja.
25 maj 2013 - 21:25:31
Podziwiam was, tylko raczej nie za odwagę... Czy nikt nie zastanawiał się jaki ubaw muszą mieć chłopaki, a zwłaszcza Kuba czytając te próby interpretacji? Nie chcę nikogo obrażać, wiem, że to jest całkiem naturalne, każdy stara się doszukać jakiegoś sensu w muzyce, którą kocha, w tekstach, które go poruszają.Tylko skąd mozna wiedzieć, co tak naprawdę kryje się za tymi słowami? Takie sprawy pozostają tylko w głowie autora. Bo tak naprawdę nikt z nas nie wie jaki jest Kuba, jakie ma doświadczenia, jakich ludzi spotkał na swojej drodze, jaki ma światopogląd itd. A poza tym może część z tych tekstów jest napisana dla zgrywy, a może tak się ułozyły słowa do melodii? No czy ktoś da sobie głowę uciąć, że pisząc np. "słońce" myślał o kobiecie, która miała wpływ na jego życie? A może to było wyobrażenie jakiejś osoby, albo historia z życia znajomych? Nie twierdzę, że nie ma się czego w tych tekstach doszukiwać, albo, że nie powinno się. Poprostu każdy z nas i tak i tak dopasuje to do własnych przeżyć i stanów emocjonalnych i będzie kochał dany tekst i miał mega pozytywną energię słuchając danego kawałka lub też będzie miał stany depresyjne. Tylko po co o tym debatować i toczyć gorące dyskujsje, że to o polityce, a to o religii, a to znów o stosunkach ( takich, czy owakich ). Słuchajcie, czerpcie z tego przyjemność i przemyślajcie w głębi i zaciszu własnych myśli, bo nie wszystkie odczucia można też przekazać tak, by inni zrozumieli dokładnie to, co mamy na myśli. Więc po co tłumaczyć komuś o czym jest tekst jeśli sam tego nie rozumie? Nie sądzicię, że są tego powody? Może ktoś nie ma w życiu wystarczającego doświadczenia, by coś zrozumieć, a może autor ma duże poczucie humoru i napisał coś, po to, by ludzie się zastanawiałi co miał na myśli? Wiem, że część z was ( o ile nie wszyscy ) chętnie by mnie zjadła po tym, co napisałam, jednak sama jestem wielką fanką i mam ogromny szacunek dla zespołu. Słucham namiętnie od kilku lat i co jakiś czas odkrywam nowe oblicza tych tekstó i to jest dla mnie naprawdę fascynujące, ale jest takie dlatego, że to jest moia intymna relacja z tymi utworami. I tak jest dobrze. Bo tak naprawdę każdy z nas kocha happysad za coś innego, w każdym z nas utwory wywołują inne emocje...
26 maj 2013 - 19:46:39
małaMi Napisał(a):
-------------------------------------------------------
Tylko po co o tym
> debatować i toczyć gorące dyskujsje, że to o
> polityce, a to o religii, a to znów o stosunkach
> ( takich, czy owakich ). Słuchajcie, czerpcie z
> tego przyjemność i przemyślajcie w głębi i
> zaciszu własnych myśli

Dyskusja też może sprawiać przyjemność. Taka wymiana poglądów jest bardzo ciekawa.

A jeśli "chłopaki mają z tego ubaw" to też dobrze;).

"To forum... jest jednym WIELKIM off'em..."
12 cze 2013 - 20:58:44
A wracając do "Nic nie zmieniać" Ojcowie na obcych ziemiach też kojarzą mi się z wyjazdem na długi czas, zostawiając rodzinę w kraju. Najpierw przypomniałem sobie piosenkę "Powroty" i pomyślałem o wyjeździe w celach zarobkowych, ale teraz głośniej jest o misjach wojskowych i to też sugerują te obracane w palcach ziarenka różańca, czyli modlitwa o bezpieczny powrót. A co do słów "ślą miłość z prędkością światła", pasują mi one raczej na przenośnię rozmów z bliskimi ograniczoną do telefonu i intenetu, a sama prędkość światła jest związana też z przesyłem danych. Kosmiczni turyści oznaczają oczywiście komercyjne loty w kosmos, a razem z wieżą do nieba są symbolem naszych czasów. Zdaje się, że piosenka przedstawia, z jednej strony ten cały rozwój ludzkości i postęp technologiczny, który powienien nas uwolnić, natomiast z drugiej strony ukazuje te wszystkie sprzeczności, zakazy i przykre obowiązki, które i tak pozostają. Refren to głos człowieka, któremu pasuje taki stan rzeczy, który czerpie z niego korzyści, albo wręcz przeciwnie, głos pełen ironii. Skłaniałbym się raczej ku tej drugiej interpretacji.
Ne zgadzam się z opinią że piosenki happysad są proste. Większość z nich opiera się na przenośni, czego najlepszym dowodem jest mnogość interpretacji. Czasem niektóre potrafią bardzo zaskoczyć :) Czytałem wcześniej czyjąś wypowiedź, że piosenka "Na ślinę" opowiada o prostytutce. Ktoś chyba za bardzo wziął sobie do serca zdanie "Ile razy otwierałaś, nie wnikając kto przechodzi przez próg", nie zwracając uwagi na resztę tekstu. Co do piosenek "Nic nie zmieniać" i "Nie ma nieba" nie zauważam w nich żadnego antykatolickiego podejścia. W pierwszej z chrztem chodzi raczej o to, że nie zawsze decydujemy o swoim losie i na nic zdają się protesty. Myślę, że służy to przedstawieniu naszej rzeczywistości, a nie przeciwstawianiu się religii. A z tymi krzyżami i brakiem Boga w "Nie ma nieba", ktoś już wcześniej dobrze wytłumaczył, więc nie będę się powtarzał :) Zgadzam się po części z wypowiedzią małejMi, ale to jest temat właśnie dla osób, które są ciekawe interpretacji innych. A inni dopasowując piosenki do własnych doświadczeń, często nie patrzą na tekst bardziej uniwersalnie :) Mnie też pewnie poniekąd bawiłby fakt, gdybym napisał piosenkę z wieloma przenośniami, ale jasnym przesłaniem, że ludzie potrafią czasem dopisać jej całkowicie abstrakcyjne znaczenie o którym nawet bym nigdy nie pomyślał. Z drugiej strony cieszyłbym się bardzo, że ludzie tak głęboko wnikają w słowa, analizują je i wreszcie odnoszą do swojego życia. To jest właśnie magia happysad, że tworzą wspaniałe melodycznie, dające do myślenia piosenki o sprawach przyziemnych, które mogą dotyczyć każdego z nas. Dzięki temu każdy przeżywa jakąś piosenkę na swój sposób i wyzwala ona emocje. To mój pierwszy post, szkoda, że mało osób tu zagląda :)
hapyy
14 sie 2013 - 12:34:10
Zgadzam się :) nawet w jednym z wywyiadów Cegła mówił, że "Wpuść mnie" ma podtekst erotyczny, tak jak "Mów mi dobrze" czy "Łydka" :) a co myślicie o nowym utworze "Są momenty takie"? słyszeliście już? :)
16 sie 2013 - 21:21:40
Utwór "Są momenty takie" usłyszałem podczas oglądania koncertu happysadu na Woodstock'u. Bardzo fajny kawałek. Ciekawi mnie, czym może być ta siła, o której jest mowa w piosence. Moim zdaniem tekst ogólnie pokazuje nasze zachowania w dzisiejszych czasach i marzenia o dobrach materialnych.
23 sie 2013 - 20:47:25
"I nic nie zmieniać
Tak jak jest, jest dobrze
Tak jak jest
Nic nie zmieniać
Tak jak jest
Jest dobrze
Tak jak jest.. "

Moim zdaniem refren jest ironiczny. Zwrotki przedstawiają to co się dzieje na świecie, to zło. Natomiast refren mówi o tym, że ludzie i tak nic nie zmienią i nie dlatego, że nie mogą, lecz dlatego, że tak jest wygodnie, "tak jak jest, jest dobrze".
13 lis 2013 - 14:47:30
Mi się zawsze wydawało, że "w dłoniach mleczna droga" --> trzymać w rękach cząstkę potęgi jaką jest kosmos ---> trzymać w ręku coś wielkiego ----> być odpowiedzilnym za coś wielkiego lub osiągnąć wszystko...
Wer
08 gru 2013 - 20:41:55
Sylwiera Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> W pierwszej chwili brzmi jak kawałek o miłości,
> ale jak się ta uważniej wsłuchać to
> rzeczywiście dochodzi się do tego, że piosenka
> jest o śmierci. O akceptacji tego, że to kiedyś
> nastąpi, o akceptacji przemijania :) Takie
> przynajmniej ja mam odczucia.
> Pozdrawiam!

" Niezapowiedziana" Ponoć na którymś z koncertów Kuba określił ją jako "wesoła piosenka o umieraniu". :)
Mi od samego początku kojarzyła sie z miłością, ale teraz zaczynam sie nad tym głębiej zastanawiać.
04 mar 2014 - 21:54:23
Zawsze zastanawia mnie interpretacja piosenki "Długa droga w dół". Niektórzy mowią, że jest o heroinie, niektórzy, że o dziewczynie. A wy jak uważacie?

I może sama powiesz mi jak mam powiedzieć to tobie, że już nie kocham cię, nie chcę.
happy01
04 kwi 2014 - 22:19:17
"Długa droga w dół" to jedna z moich ulubionych piosenek, przesłuchałam ją milion razy i za każdym razem mam wrażenie, że jest o dziewczynie :)

Ostatnio zastanawiałam się czy w utworach "Bakteryja", "Z pamiętnika młodej zielarki" i "Piękna" bohaterką jest ta sama dziewczyna.. jak wam się wydaje? :)
20 sie 2014 - 23:26:02
Piosenkę "Taką wodą być" najlepiej grać po przestrojeniu gitary o cały ton w dół. Gra się w G-dur i ten wstęp jest latwy w tej tonacji.
olcysiek
17 wrz 2014 - 13:09:12
'ciałi i rozum w permamentnej niezgodzie'
fragment ten mówi o roztargnieniu ciała z rozumem, ciało by chciało a rozum już nie ;>
Pasowałoby to do sytuacji gdy ciało by chciało z kimś poszaleć , A rozum odradza, wie że pozniej bedzzie sie cierpieć .
'jak armie złowrogie'
30 paź 2014 - 19:44:06
Kim jest pani?
"co tam chowasz moja pani
coś przede mną znów ukrywasz
pokaż mi to pokaż proszę
pokaż dłużej nie wytrzymam

cały pocę się i chodzę
płonę gorączka wściekła
pokaż mi to pokaż teraz
przez panią pójdę do piekła

niewiele mieć
ale wiele dawać
i owoce pani obfitości nosić w dłoniach
i leciutkim piórkiem świat zbawiać

i każdą drobną rzecz za dobrą monetę brać
i za każdym razem na dobrą kartę stawiać"
08 lis 2014 - 22:45:24
To Wróżka Zębuszka
Klepka
Pani K
10 lis 2014 - 00:23:31
Witam,
Pani K to bez wątpienia jedna z głębszych piosenek Happysad'u.
Każdy może interpretować ją jak chce, ale poczuje ją dokładnie ten, kto to przeżył. Ten kto by bardzo, bardzo, bardzo chciał, a nie może.