O sensie textów piosenek

Wysłane przez rzabro 
Forum jest aktualnie w trybie tylko do odczytu. Nie można się logować ani dokonywać żadnych zmian. Zapraszamy ponownie za jakiś czas.
Re: O sensie textów piosenek
26 maj 2010 - 19:55:38
moim zdaniem to przenośnia.
podmiot liryczny śpiewa o miłości, która dla kogoś moze byc darem, a dla kogos przeklenstwem.
a fragment, który przytoczylas mówi o bezsilności z tym związanej :)

Twoje oczy lubią mnie- i to mnie zgubi.
26 maj 2010 - 21:19:10
Moim zdaniem we wstępie chodzi o to, ze miłość przychodzi nieoczekiwana, jak mglą nad łąki, wnosi swoje rządy, swój nastrój i zasady. Ubezwłasnowolnia, zakleszcza I Quka zastosował znakomity manewr umiejscowiwszy wszystko w takim chłodnym klimacie łąk, mgieł. Sam nastrój cudownie odtwarza gitara.. Świetny kawałek ale mysle, ze nie jest on do takiego codziennego słuchania. Trzeba mieć wenę hehe :) Pozdro.

Nie liczy się nic, liczą się przyśpieszone tętna!
26 maj 2010 - 21:31:11
"Pani na K" po prostu odzwierciedla odczucia człowieka, któremu wszystko się j*bie na łeb (nic nie wychodzi - w miłości oczywiście - i w ogóle wszystko jest do d.) . Pani K, to po prostu Pani **brzydkie słowo** . innej opcji nie widzę.
27 maj 2010 - 20:20:32
ok w refrenie wszystko jest spoko mozna interpretować, ale co powiecie np o początku:
"A kiedy spokój spływa do oczu,
kiedy na horyzoncie miasta wątły kształt.
(...)
Wtedy dopada mnie i łapie za kark
zaciska pięści i rzuca na piach.
Zamykam oczy i z całej siły wołam we świat,
a złośliwe echo niesie tak..."
bo tego to właśnie nie rozumie, pasuje Wam tu jakaś Pani Kochać, czy Pani K stojąca przy ulicy, bo ja nie ogarniam
tak napisała kadolarka.

PIsałem wcześniej że czytając razem Pani K to Panika i tu moja złota a nawet platynowa myśl ;) może pasować.

Spokój,chwiejny mak bla bla bla a tu nagle dopada mnie i łapie za kark zaciska pięsci....kto PANIKA ! Nie pani kochać czy Pani K(brzydkie słowo).Bo te dwie paniusie (Pani kochać i ta druga ) nie łapią niespodziewanie za kark...

A Quka łobuz jeden zamiast na koniec zaśpiewać ''...inni PaniKa'' (wtedy wszystko bylo by jasne) to zaśpiewał : ....pani na k! No i kurde dałw ten sposób ludziom tyle do myślenia że wytworzyła się swoista burza mózgów...;)
27 maj 2010 - 20:22:08
jakos mnie to nie przekonuje...
panika, logicznie rzecz biorąc, też nie bierze Cię za kark ;)
a to wszystko to tylko przenośnia.. :)

27 maj 2010 - 20:24:32
no logicznie Cię panika nie weźmie za kark ale w przenośni ? Czemu nie ! xD I musisz przyznać że to bardziej pasuje (przynajmniej dla mnie) od Pani Kochać czy Pani brzydkie słowo na K
27 maj 2010 - 20:30:37
no nie wiem... interpretuj to sobie jak chcesz, ale ja nadal jestem zdania, ze panika nie pasuje :D

27 maj 2010 - 20:52:05
Piteriusz Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> no logicznie Cię panika nie weźmie za kark ale w
> przenośni ? Czemu nie ! xD I musisz przyznać że
> to bardziej pasuje (przynajmniej dla mnie) od Pani
> Kochać czy Pani brzydkie słowo na K

w przenośni ok . "Wtedy dopada mnie i łapie za kark zaciska pięści i rzuca na piach(...)Bo ona ona różne ma imiona jedni wołają ją miłość inni zgaga pieprzona"

kto na panikę woła miłość czy zgaga pieprzona? w przenośni nawet mi nie pasuję. to już pani kochać mi bardziej podchodzi ;)

W pokoju zamknięty tworzę swój świat, w pamięci przeszłość wymazuję.
Czasem do mnie zagląda przyjaciel strach, powietrza tu brakuje.
27 maj 2010 - 23:20:06
Ja mysle, ze jest to pani brzydkie slowo bo dla tych, ktorym sytuacja opisana w zwrotce pierwszej oplaci sie, zda sie na dobre wołają ją Szczescie a inni, którzy przezyli tyle wenetrznych rozterek a wczesniej staran i zabiegów (jak sie pózniej okazało) na marne wołają na nia Pani brzydkie slowo. (nie wiem.. Kosz czy zdrada..) Mysle, ze piosenka odnosi sie ogólnie do milosci a nazewnictwo odczytuje sie przez pryzmat efektów i wyników w jej zaangazowanie. A o panice i lapaniu za kark pisalem wczeniej. :)

...a tak na marginesie to ,,Pani Kochac" nie brzmi najlepiej.. :)

Zmieniany 4 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-05-27 23:23 przez darbal.
28 maj 2010 - 13:34:52
darbal ma rację moim zdaniem. piosenka jest o miłości, na którą czasem się mówi Pani K(brzydkie słowo), bo to właśnie miłość czasem łapie za kark itd, czyli zabija. wewnętrznie. i w przenośni.
28 maj 2010 - 14:41:58
Quka w jednym z wywiadów powiedział, że wszystkie piosenki są o miłości ;)
kat
28 maj 2010 - 17:13:23
A może by tak nie doszukiwać się strasznych przenośni w tekście? Popatrzeć ogólnie?

Lepiej gadać mało i głupio, niż dużo i też głupio.
28 maj 2010 - 20:12:04
o doszukiwaniu się zbyt głębokich przemyśleń w tekstach pisaliśmy już z 100razy ;) Nie wniosłeś nic nowego,wybacz ;)
29 maj 2010 - 14:44:23
hmm tak wpadłam dziś też na to, że w tekście jest również "samica psa" i tu już nikt mi chyba nie powie ze to jest panika albo pani kochać bo z samicą psa kojarzy się tylko jedno

oh, baby, you're too much sugar
for my sweet tooth.
30 maj 2010 - 02:39:51
Czytam, czytam i...."Pani na K"...hm,hm...gdy po raz pierwszy słuchałam tego utworku to pierwsza myśl (a pierwsza ponoć najlepsza :-)) to była to właśnie Pani "brzydkie słowo" :-), a utwór moim zdaniem jest o miłości, która może mieć różne oblicza (jak to wcześniej zauważył darbal) bo "ona, ona różne ma imiona" jedni nazywają ją szczęściem niepojętym , a inni "samicą psa" co jest równoznaczne z "Panią na K". A pierwsze wersy utworu, wydaje mi się, że mówią o nadchodzącej nocy (na co wskazują słowa i spokojna melodia) i momencie zasypiania, a podmiot liryczny jest targany uczuciem, które w nocy go "dopada i łapie za kark" i zwie się miłość. Ma ona różne barwy... ale w tym momencie dla podmiotu jest prawdopodobnie tą "Panią na K" (gdyż tak się kończy ostatni wers i na to wskazuje tytuł))....ale to tylko moja niezobowiązująca interpretacja :-) i jakby coś nie tak....to ja po imprezce jestem :-)...wiadomo zmęczona i umysł tak sprawnie nie pracuje...:-) ale, że chęci duże...no i "miłość" nieustająca do hs również jest :-) to pomyślałam, że jakieś tam przysłowiowe "pięć groszy" wtrącę...:-)
P.S. Piteriusz, miałeś ciekawą interpretację- PaniKa, nie wpadłabym chyba na to, mi ten utwór odrazu "miłością" pachniał i niekoniecznie tą dobrą :-) ale uważam, że uznania za oryginalność Ci się należą......

ania@rozsądek.pl

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-05-30 02:45 przez black girl.
30 maj 2010 - 15:05:28
a dziękuje :)
31 maj 2010 - 17:47:56
Moja dziwna wersja z Panią Kochać:
...wtedy dopada mnie i łapie za kark
zaciska pięści i rzuca na piach... <-- miłość tak robi, kiedy jej nie chcemy.
...inni pani na K <--- czyli inni mówią po prostu kochać, a nie miłość, pomyślałam, że to jest funkcjonowanie synonimu.
ale to nie ma sensu i jest to po prostu Pani "K*rwa", bo jak to polacy dużo przeklinają. Piosenka jest polska, a jak polak czegoś nie lubi to mówi na to "k*rwa". Ot cała filozofia.
;)
31 maj 2010 - 17:48:09
Można uznać że temat:: ''Kto to Pani K?'' został wyczerpany i wyjaśniony...Ale happysad oprócz Pani K ma jeszcze inne piosenki których tekst jest godny przedyskutowania.Tylko pytanie jakie?Macie jakieś propozycje ? Piszcie bo nudno ;-)
31 maj 2010 - 21:39:34
A jak myslicie, o czym jest kawalek ,,Nieprzygoda"?

31 maj 2010 - 21:56:50
Kiedyś w wywiadzie Quka mówił o tym, że nieprzygoda to własnie zdarzenia w naszym życiu które są po prostu przygodami , ale tymi niekoniecznie dobrymi ;)