O sensie textów piosenek

Wysłane przez rzabro 
Forum jest aktualnie w trybie tylko do odczytu. Nie można się logować ani dokonywać żadnych zmian. Zapraszamy ponownie za jakiś czas.
Re: O sensie textów piosenek
21 cze 2010 - 21:27:45
Piteriusz Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> (...) Wydaje mi się że
> ktoś sobie jaja zrobił (...)

Na 1500sto900 procent - tak ;-)

"Standing together here as one, going through worse or better times -
Seems like a perfect plan for us."
21 cze 2010 - 22:18:23
miałam dzisiaj głębszą rozkminę na temat słów:
chyba więcej szcześcia mają,
nie co ci sie rodzą, a ci, co umierają

i doszłam do wniosku, ze moze chodzić o to, że podmiot liryczny jest raczej pesymistycznie nastawiony do świata i stwierdza, że jak ktoś "Ci" umiera to "Tobie" na dłuższą metę więcej da szczęścia, niż jak ktoś "Ci" się urodzi;
mam nadzieje, ze wyrazilam się jasno?:D

Twoje oczy lubią mnie- i to mnie zgubi.
22 cze 2010 - 08:48:47
(....) chyba więcej szczęścia mają,
nie co ci się rodzą, a ci, co umierają (...)

....a mi się wydaje, że podmiot jest pesymistycznie nastawiony do świata i życia i dlatego przez pryzmat tych swoich złych doświadczeń mniema, że Ci co się rodzą mają mniej szczęścia, ponieważ w życiu będą doświadczać złych wydarzeń, uczuć, być może jakiegoś cierpienia....ogólnie trudu życia....a tych co umierają już to nie będzie dotyczyć, nie będą odczuwać, myśleć, nie będą ich obchodzić troski życia codziennego przez co będą szczęśliwi.....ale to wszystko przy założeniu, że życie jest pewnego rodzaju cierpieniem....
22 cze 2010 - 09:33:37
myslalam o tym, ale doszłam do wniosku, że przestawienie słów "co" oraz "Ci" może nie być przypadkowe :)
szczególnie, że "nie ci, co się rodzą, a ci, co umierają..." pasuje do melodii

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-06-22 09:34 przez dais.
22 cze 2010 - 11:23:40
....zawsze jest to jakiś nowy pomysł i nowa interpretacja i znaczenie też inne... czemu nie, można i tak ... :-) ale dla mnie jednak te słowo 'Ci' to jest wskazanie na osoby, które się rodzą i które umierają......może ja tak dosłownie do tego podchodzę :-).....a nad zamierzonym przez autora przestawieniem słów 'Ci' i 'co' się nie zastanawiałam wcześniej ale można też tak pokombinować tym bardziej że 'nie ci, co się rodzą, a ci, co umierają' też pasuje do melodii.....noooo ciekawe spostrzeżenie.... :-)
27 cze 2010 - 17:31:09
Cześć.:) jestem nowa więc wybaczcie że tak się wcinam.:) Tekst:
(....) chyba więcej szczęścia mają,
nie co ci się rodzą, a ci, co umierają (...)
osobiście odbieram dosłownie. Mam wrażenie że autor zaznacza tu jak można zmęczyć się życiem i jeśli ktoś umiera to ma więcej szczęścia bo kończy harówe na tym świecie a Ci co się rodzą dopiero ją zaczynają.
Tak że zgadzam się z black girl.
27 cze 2010 - 17:38:44
A słowa "Ci" i "co" są tu, bo po prostu pasują. Z resztą w pierwszej części "nie co ci się rodzą" można obejść się bez "Ci", ale w drugiej "a ci co umierają" nie da rady. Tak mi się wydaje.:-) Reasumując te dwa słowa są tu po to by poprawna składnia zdania zgrywała się z melodią i to wszystko miało sens.
27 cze 2010 - 20:10:35
PS: Tak waszym zdaniem o co chodzi w piosence "Noc jak każda inna"? Jakie jest wasze spojrzenie głównie na koniec tekstu piosenki.?
28 cze 2010 - 13:59:41
Radzę używać Ci funkcji Zmień bo inaczej niektórzy Cię zjedzą za 'nabijanie postów' ;-)

28 cze 2010 - 20:58:08
Skarbie, właśnie odebrałeś mi przyjemność zjedzenia kogoś ;p
28 cze 2010 - 20:59:30
Dziewczyna nie jest zarejestrowana, a niezajerestrowani ów opcji nie posiadają. ;)

A serce to nie serce, to tylko kawał mięsa.
28 cze 2010 - 22:41:45
Zauważyłem po napisaniu mego postu, ale nie miałem ochoty zmieniać już ;-)

@Pajka: Kochanie przepraszam ;P

28 cze 2010 - 23:52:36
wydaje mi się, wracajac do Nocy, ze ta piosenka jest zupelnie przejzysta. ;)
przychodzisz do mnie, siadasz pod oknem, oddychasz spokojnie i zdejmujesz spodnie. ;)
nie rozumiem tylko powiązania między: i tak nie spotkamy sie wiecej...
a: noc, jak kazda inna
czy to znaczy, ze to ostatnia taka noc z serii takich nocy? ;D

Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-06-28 23:55 przez dais.
29 cze 2010 - 10:31:10
A ja tak z innej beczki (czyt.płyty) Sami Sobie....''Rzeczy martwe one są straszne,prześcigają się złośliwościach,chcą narzucić porządek własny...'' Że są straszne no to moze byc prawda ale że chcą narzucić porządek własny ? Jakos nie zaczaiłem tej przzenośni czy metafory czy cokolwiek to jest ;) ''teraz gdy nasz okręt tonie,ty stoisz po ich stronie wołasz...'' Happysad (wybaczcie że z duzej litery ale to początek zdania xD) to nie jest żeglarski zespół prawda kamraci ? ;) Więc chyba chodzi o jakiś inny okręt...i tu nasuwa mi się pytanie : Jaki ? Co wy na ten temat sądzicie ?
29 cze 2010 - 16:03:19
Posłuchałam sobie 3 razy "Noc jak każda inna" na początku myślałam tak jak Dais, że ciągle te noce powtarzają się wg pewnego schematu lecz po dłuższym wsłuchaniu się w tekst dochodzę do dość dziwnej interpretacji ;) Mianowicie :
że autorowi to wszystko się śni, że ciągle w nocy śni mu się to samo, że w tym śnie przychodzi do Niego kobieta
i np zdejmuje spodnie, dłubie sobie palcem w oku itd ;) i to rozwiązuje problem wersu "i tak nie będziemy się więcej już znać" może to była Jego była i ciągle o Niej myślał... Sama już nie wiem ;p

"Najpierw uśmiechy, potem kłamstwa. Dopiero potem kule. "
29 cze 2010 - 22:10:08
Jeśli chodzi o "Sami sobie" to ja fragmenty przytoczone przez Piteriusza rozkminiam w ten sposób:
''Rzeczy martwe one są straszne,prześcigają się złośliwościach,chcą narzucić porządek własny...'' -może chodzi o to, że te martwe rzeczy,to co nas otacza, powoli zaczynają kontrolować nam życie.Celem ludzi coraz częściej jest już tylko "mieć", a pogoń za materialnymi przyjemnościami zupełnie może nas zmienić, nasze podejście do świata, do innych ludzi. Stajemy się rasowymi materialistami, niestety. Natomiast słowa ''teraz gdy nasz okręt tonie,ty stoisz po ich stronie wołasz...''-hmmm...może podmiot zwraca się do kogoś, kto do tego czasu był z nim i szukał w życiu innych wartości niż tylko materialne, był dobrym człowiekiem, a nie tym z tych "no a ludzie to już osobny gatunek
oni zrobią ci dziurę w głowie a na szyi zaplączą sznurek". Jednak kiedy życie- w którym zaspokojanie hedonistycznych potrzeb nie odgrywało ważnej roli, ważne było kreowanie swojej osobowości,a nie pogoń za pieniędzmi i nowymi "rzeczami"- przestało być dla niego lukratywne, po prostu przeszedł na drugą stronę. Okrętem mogą być upadające we współczesnym świecie wyższe wartości.Podmiot może być zawiedziony postawą swojego towarzysza, ponieważ do tej pory dostrzegał w nim kogoś kto wyznaje podobne wartości, niestety pomylił się."coś nie podoba ci się to sobie to zdrap" mnie zastanawia jeszcze ten fragment, kto wie...brzmi jak nawoływanie do przejęcia życia we własne ręce. Jednak biorąc pod uwagę poprzednią część tekstu, nie mogę oprzeć się wrażeniu,że ta kontrola jest złudna. Albo zupełnie bezskuteczna.

Ohoho, poniosło mnie. :) Da się to co napisałam w ogóle zczaić w jakiś sposób ? ;P
Czasami mam wrażenie, że ten rok w LO mnie spaczył ;p

A Wy co o tym myślicie?
:)
13 lip 2010 - 19:26:12
Dla mnie "Sami sobie" nie ma żadnego głębszego znaczenia. Słowa opowiadają, że jeśli coś ci się nie podoba to zawsze możesz to zmienić.
A co do "Nocy..." to dla mnie może to być piosenka o prostytutce. xD Wiem, że to dość naciągane, ale jest kilka rzeczy, które kierują mnie w tą stronę. XDD Chociaż właściwie interpretacja Pajki jest lepsza od mojej. Jakby się tak zastanowić to ta piosenka może naprawdę być o kobiecie ze snu.
19 lip 2010 - 14:54:07
Piosenka "Nieprzygoda", zwrotka o tekście:

"Mówisz mi że kiedy pada deszcz
Liście na drzewach rosną
Toż to bzdur stek!
Ja nie słyszałem gorszych odkąd zostałem sosną"

Według mnie przenośnia, odnosząca do tego, że nie powinno traktować się nikogo ogólnikowo...
Mam nadzieję że wszyscy mnie zrozumieli, ponieważ nie umiem inaczej wytłumaczyć moich przemyśleń co do tej zwrotki:P
wladzio_unlogged
22 lip 2010 - 21:53:37
Ostatnio dowiedziałem się ze Droga... jest o maryśce. Mój świat legnął w gruzach. xD
23 lip 2010 - 11:11:33
Nie, ona nie jest o maryśce to po prostu naciągana i wyolbrzymiona interpretacja tekstu przez kogoś